Wyniki z Polski
Globalne badanie zarządzania ryzykiem zostało zaprojektowane przez Aon tak, aby ocenić postawy liderów biznesu wobec ryzyka i zarządzania ryzykiem. Raport opublikowany w 2023 roku to już dziewiąta edycja. Odpowiedzi uzyskane od respondentów z Polski pokazują coraz bardziej złożone wzajemne powiązania między ryzykami, przy czym tradycyjne ryzyko biznesowe i ryzyko związane z ludźmi przenikają się, tworząc poważne wyzwania dla organizacji.
Top 10 ryzyk w Polsce
Poproszeni o wskazanie kluczowych rodzajów ryzyka, przedsiębiorcy z polskiego rynku wymienili kolejno: spowolnienie gospodarcze, ryzyko zmian cen towarów i brak dostępności materiałów, a także ataki cyber. Dwa pierwsze ryzyka znalazły się w czołówce także poprzedniej edycji raportu, zamieniły się jedynie miejscami. Nowością jest natomiast 3. miejsce ataków cyber, które w 2021 roku nie trafiły nawet do pierwszej dziesiątki.
- Spowolnienie gospodarcze
- Ryzyko zmian cen towarów/brak dostępności materiałów
- Ataki cybernetyczne/naruszenie danych
- Zakłócenia w procesie dystrybucji lub łańcuchu dostaw
- Ryzyko utraty płynności finansowej
- Należności handlowe/płatności kontrahentów
- Wzrost konkurencji
- Zmienność kursów walutowych
- Awarie techniczne lub awarie systemu
- Brak odpowiedniej kadry na rynku
W przypadku ataków cybernetycznych i naruszenia danych pomocnym narzędziem transferu ryzyka będzie polisa ubezpieczenia od ryzyk cyber. Najczęściej ponoszone koszty związane z tym zagrożeniem mogą podlegać ochronie ubezpieczeniowej, włącznie z karą administracyjną czy samą kwotą okupu oczekiwanego przez hakerów. Polisa może zapewnić także dostęp do usług kancelarii prawnej, informatyków śledczych czy nawet firmy specjalizującej się w usługach PR, ponieważ straty reputacyjne mogą się okazać równie znaczące. Dostępność do oferty ubezpieczeniowej zależy jednak w dużej mierze od umiejętnego zarządzania ryzykiem cyber, a nie wystarczy tu tylko posiadanie antywirusów czy firewalli.