Skip to main content
Opens in a new tab External site
Hero banner Banner
Dziewiąta edycja

Globalne badanie zarządzania ryzykiem

Wyniki z Polski

Globalne badanie zarządzania ryzykiem zostało zaprojektowane przez Aon tak, aby ocenić postawy liderów biznesu wobec ryzyka i zarządzania ryzykiem. Raport opublikowany w 2023 roku to już dziewiąta edycja. Odpowiedzi uzyskane od respondentów z Polski pokazują coraz bardziej złożone wzajemne powiązania między ryzykami, przy czym tradycyjne ryzyko biznesowe i ryzyko związane z ludźmi przenikają się, tworząc poważne wyzwania dla organizacji.

Top 10 ryzyk w Polsce

Poproszeni o wskazanie kluczowych rodzajów ryzyka, przedsiębiorcy z polskiego rynku wymienili kolejno: spowolnienie gospodarcze, ryzyko zmian cen towarów i brak dostępności materiałów, a także ataki cyber. Dwa pierwsze ryzyka znalazły się w czołówce także poprzedniej edycji raportu, zamieniły się jedynie miejscami. Nowością jest natomiast 3. miejsce ataków cyber, które w 2021 roku nie trafiły nawet do pierwszej dziesiątki.

  1. Spowolnienie gospodarcze
  2. Ryzyko zmian cen towarów/brak dostępności materiałów
  3. Ataki cybernetyczne/naruszenie danych
  4. Zakłócenia w procesie dystrybucji lub łańcuchu dostaw
  5. Ryzyko utraty płynności finansowej
  6. Należności handlowe/płatności kontrahentów
  7. Wzrost konkurencji
  8. Zmienność kursów walutowych
  9. Awarie techniczne lub awarie systemu
  10. Brak odpowiedniej kadry na rynku

W przypadku ataków cybernetycznych i naruszenia danych pomocnym narzędziem transferu ryzyka będzie polisa ubezpieczenia od ryzyk cyber. Najczęściej ponoszone koszty związane z tym zagrożeniem mogą podlegać ochronie ubezpieczeniowej, włącznie z karą administracyjną czy samą kwotą okupu oczekiwanego przez hakerów. Polisa może zapewnić także dostęp do usług kancelarii prawnej, informatyków śledczych czy nawet firmy specjalizującej się w usługach PR, ponieważ straty reputacyjne mogą się okazać równie znaczące. Dostępność do oferty ubezpieczeniowej zależy jednak w dużej mierze od umiejętnego zarządzania ryzykiem cyber, a nie wystarczy tu tylko posiadanie antywirusów czy firewalli.

Poznaj wyniki globalne

Firmy zmagają się z tradycyjnymi zagrożeniami w nowych odsłonach, zarówno w obszarze ryzyka, jak i kapitału ludzkiego. W jaki sposób liderzy biznesu mogą najlepiej wyznaczać priorytety i reagować na wyzwania?

Sprawdź globalny raport

Top 5 ryzyk przyszłości w Polsce

Uczestników badania poprosiliśmy nie tylko o wskazanie bieżących ryzyk, lecz także o oszacowanie, jakie będą najbardziej krytyczne ryzyka dla ich organizacji w ciągu kolejnych trzech lat (w 2026 roku).

  1. Spowolnienie gospodarcze
  2. Ryzyko zmian cen towarów/brak dostępności materiałów
  3. Niezdolność do przyciągania i zatrzymywania talentów
  4. Brak odpowiedniej kadry na rynku
  5. Ataki cybernetyczne/naruszenie danych

Odpowiedzi respondentów na temat ryzyka związanego z kadrą i talentami w badaniu dokładnie pokrywają się z tym, co słyszymy od naszych klientów. Firmy w Polsce coraz bardziej świadomie podchodzą do zarządzania tematem zarówno pozyskania, jak i zatrzymania talentów. Wiąże się to z planowaniem nie tylko polityki związanej z benefitami pracowniczymi, lecz także możliwościami rozwoju czy też wartościami oraz kulturą organizacyjną reprezentowaną przez daną firmę. Dzięki rozmowom z partnerami biznesowymi oraz znajomości rynku wspieramy naszych klientów również w tym zakresie i szukamy obszarów, które mogłyby pomagać im w zarządzaniu polityką związaną z talentami. Oczywiste jest, że utrzymanie talentu jest mniej czasochłonne i kosztochłonne niż jego pozyskanie. Dla przykładu – odnosząc się do kwestii samych benefitów – kluczowe nie jest już samo posiadane danego produktu, ale źródło jego finansowania, a także jego wielowariantowość i elastyczność. Badając potrzeby klientów, zwracamy uwagę na zaspokojenie ich pod kątem zarówno pozyskania wysokokwalifikowanej kadry, jak i jej utrzymania.


Co te wyniki oznaczają dla organizacji w Polsce?

Organizacje działają w świecie, który jest bardziej niepewny niż kiedykolwiek. Geopolityczna i makroekonomiczna zmienność rośnie i szybko przekształca krajobraz ryzyka. Co więcej, tradycyjne ryzyko biznesowe i ryzyko związane z kapitałem ludzkim stają się coraz bardziej powiązane, co utrudnia organizacjom reagowanie na wyzwania.

W okresie szybkich zmian i zwiększonej zmienności liderzy do spraw finansów, ryzyka i ludzi muszą działać razem, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób te ryzyka są ze sobą powiązane. Celem powinno być stworzenie jednego podejścia do strategicznego i finansowego znaczenia profilu ryzyka ich firm oraz stosowanie wspólnej strategii łagodzenia, zarządzania i dostarczania kapitału na te ekspozycje.

Lepsze decyzje zaczynają się tutaj

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, a członek naszego zespołu skontaktuje się z Tobą.
Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.

Aon and other Aon group companies will use your personal information to contact you from time to time about other products, services and events that we feel may be of interest to you. All personal information is collected and used in accordance with our privacy statement.

Please click here to manage your communication preferences.