Įvertinkite savo darbuotojų atsparumą įvairiems aplinkos veiksniams
Ar įmonėje taikoma tinkama politika, požiūris ir veiksmai, siekiant didinti darbuotojų atsparumą?
Po pasaulinės pandemijos žodis „gerovė“ įgijo naują prasmę. Nors darbdaviams sveikatos ir gerovės programos nėra naujiena, mūsų tyrimai rodo, kad daugeliui jų sunku šiomis programomis užtikrinti veiksmingą darbuotojų atsparumo didinimą.
Stiprinant atsparumą, itin svarbus ne tik visapusiškas požiūris į įgyvendinamas iniciatyvas, bet ir sveikatos bei gerovės kultūra, kuri turi egzistuoti visoje organizacijoje. Tokia kultūra prasideda nuo palaikymo ir aiškumo iš vadovybės, kuri laiko tai prioritetu, ir tęsiasi plėtojant dialogą su darbuotojais.
COVID-19 krizė sujaukė nusistovėjusią darbo aplinką, todėl norint užtikrinti verslo sėkmę, būtina pasirūpinti žmogiškųjų išteklių strategija, kuri suteiktų galimybę darbuotojams prisitaikyti prie pokyčių, likti motyvuotiems ir atsispirti nepalankiems veiksniams tiek dabar, tiek ir ateityje. Gerovė nėra vient tik malonus turėti dalykas – nuo jos gali priklausyti, ar įmonė tik išgyvens, ar ir klestės.
Ar jūsų įmonė tobulėja ir darosi atsparesnė?
Užpildę šį trumpą klausimyną, sužinosite, ar tikėtina, kad jūsų darbuotojai būtų atsparūs įvairiems nepalankiems aplinkos veiksniams.
- Sužinokite savo rezultatą pagal mūsų atsparumo vertinimo priemonę.
- Išsiaiškinkite pagrindines tobulintinas sritis ir kaip paskatinti pokyčius.
- Sužinokite, ar rūpindamiesi darbuotojų sveikata ir gerove, atsižvelgiate į visus aspektus